środa, 4 listopada 2015

MSZA ŚWIĘTA SKŁADA SIĘ Z LITURGII SŁOWA I LITURGII EUCHARYSTII.



NAJPIERW SĄ OBRZĘDY WSTĘPNE:

1. PIEŚŃ NA WEJŚCIE (NA ROZPOCZĘCIE LITURGII)


1-2

Gromadzimy się w kościele. Zajmujemy swoje miejsce. Próbujemy się wyciszyć i skupić. Nie przeszkadzamy innym przygotować się na spotkanie z Jezusem.



Kiedy ministranci zadzwonią dzwonkiem wszyscy wstają i zaczyna się procesja na wejście. 
 http://www.321coloringpages.com/images/church-clipart/church-clipart-3.png

W tym czasie wszyscy śpiewamy pieśń na wejście. W osobie księdza Jezus przychodzi do nas.


2. ZNAK KRZYŻA I POZDROWIENIE ("W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen")

2

Mszę świętą zaczynamy znakiem krzyża. Tak samo robimy, kiedy wchodzimy do kościoła (zbliżamy się do kropielnicy i zanurzamy rękę w wodzie święconej, a potem robimy znak krzyża). To nam przypomina nasz chrzest i to, że należymy do Bożej rodziny. Znak krzyża wykonujemy bardzo starannie, bo to znak naszego zbawienia. 

Znakiem krzyża zaczyna i kończy się nasze spotkanie z Bogiem. Na koniec Mszy świętej przyjmujemy błogosławieństwo i też robimy wtedy znak krzyża. Znak krzyża na początku Mszy świętej przypomina nam o Bogu, który jest jeden w trzech osobach (Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty) i o tym, że właśnie teraz jesteśmy w Jego obecności.

Po znaku krzyża ksiądz pozdrawia wszystkich obecnych na Mszy świętej słowami:

PAN Z WAMI. 

Odpowiadamy:

I Z DUCHEM TWOIM.

Ksiądz może też użyć innych słów, na przykład: Miłość Boga Ojca, łaska naszego Pana Jezusa Chrystusa i dar jedności w Duchu Świętym niech będą z wami wszystkimi. Wtedy też odpowiadamy: I z duchem twoim.

Później zwykle ksiądz podaje intencję, w której będziemy się modlić na Mszy świętej. Może to być intencja za żyjących (o błogosławieństwo Boże, o zdrowie, o potrzebne łaski, o zgodę, o pokój na świecie) lub za zmarłych (zmarli potrzebują naszej modlitwy i Msza święta jest najpiękniejszą modlitwą jaką możemy w ich intencji ofiarować).

3. AKT POKUTY

Kościół zaprasza nas, abyśmy stojąc w obecności Boga uznali, że jesteśmy grzesznikami i że potrzebujemy Bożego miłosierdzia. Nie chcemy stawać w świątyni jak faryzeusz, który się przechwalał, że jest taki wspaniały i gardził innymi ludźmi, ale jak celnik, który nie śmiał nawet oczu podnieść do nieba i prosił Boga, żeby miał nad nim litość, żeby mógł poznać wielką miłość Pana Boga.

 

To bardzo ważny moment. Często jest tak, że spotyka nas to, co opisał święty Paweł: nie czynię dobra, którego chcę, ale czynię zło, którego nie chcę. Za to, że nie zawsze jesteśmy posłuszni Panu Bogu, że popełniamy błędy, że zgrzeszyliśmy myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem przepraszamy Pana Boga i prosimy o modlitwę Maryję, aniołów i świętych. Tak, prosimy ich o modlitwę za nas, bo oni modlą się z nami!!! Co więcej, prosimy też siebie nawzajem o modlitwę. 

Zwykle mówimy wtedy:

SPOWIADAM SIĘ BOGU WSZECHMOGĄCEMU I WAM BRACIA I SIOSTRY, ŻE BARDZO ZGRZESZYŁEM: MYŚLĄ, MOWĄ, UCZYNKIEM I ZANIEDBANIEM; MOJA WINA, MOJA WINA, MOJA BARDZO WIELKA WINA (na te słowa uderzamy się w pierś na znak żalu za grzechy). PRZETO BŁAGAM NAJŚWIĘTSZĄ MARYJĘ ZAWSZE DZIEWICĘ, WSZYSTKICH ANIOŁÓW I ŚWIĘTYCH I WAS BRACIA I SIOSTRY O MODLITWĘ ZA MNIE DO PANA BOGA NASZEGO.

 Ksiądz prosi Boga o miłosierdzie nad nami:

NIECH SIĘ ZMIŁUJE NAD NAMI BÓG WSZECHMOGĄCY I ODPUŚCIWSZY NAM GRZECHY DOPROWADZI NAS DO ŻYCIA WIECZNEGO. 
Odpowiadamy: AMEN.

Później odmawia się lub śpiewa wezwanie: PANIE ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI, CHRYSTE ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI, PANIE ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI.

To słowa jakie wypowiadał niewidomy, który prosił Jezusa o uzdrowienie. 

Wiedział, że sam sobie nie pomoże, ale wołał głośno do Jezusa i Jezus mu pomógł!


 4. W niedziele i święta, w dni uroczyste i poświęcone Bogu, śpiewamy bardzo stary hymn: CHWAŁA NA WYSOKOŚCI BOGU

Pierwsze jego zdanie to słowa, które śpiewali aniołowie pasterzom, kiedy opowiedzieli im radosną nowinę o narodzeniu Jezusa w Betlejem. 


Możemy się cieszyć i my - bo Bóg nie zostawia nas z naszymi problemami i z naszymi grzechami, ale posyła nam Jezusa na pomoc :)

4 

Nauczmy się tego śpiewu i śpiewajmy go razem ze wszystkimi!

Chwała na wysokości Bogu
a na ziemi pokój ludziom dobrej woli.
Chwalimy Cię,
Błogosławimy Cię,
Wielbimy Cię.
Wysławiamy Cię.
Dzięki Ci składamy,
bo wielka jest chwała Twoja.
Panie Boże, Królu nieba,
Boże Ojcze wszechmogący.
Panie, Synu Jednorodzony, Jezu Chryste.
Panie Boże, Baranku Boży,
Synu Ojca.
Który gładzisz grzechy świata,
zmiłuj się nad nami.
Który gładzisz grzechy świata,
przyjm błaganie nasze.
Który siedzisz po prawicy Ojca,
zmiłuj się nad nami.
Albowiem tylko Tyś jest święty.
Tylko Tyś jest Panem.
Tylko Tyś Najwyższy,
Jezu Chryste.
Z Duchem Świętym
w chwale Boga Ojca.
Amen



 Kiedy w tekście pojawia się imię Jezus zobaczysz, że ludzie wokół ciebie pochylają głowy z szacunku dla naszego Zbawiciela. Też możesz tak zrobić. To bardzo piękny znak!

5. KOLEKTA - po akcie pokuty (i śpiewie CHWAŁA NA WYSOKOŚCI BOGU) ksiądz zachęca nas do modlitwy mówiąc: Módlmy się i chwilę później odmawia modlitwę przewidzianą na dany dzień. 

 unnamed


W tym czasie możesz powiedzieć w sercu Panu Bogu za kogo lub o co chcesz się modlić na tej Mszy świętej. Modlimy się później wszyscy razem słuchając słów wypowiadanych przez księdza. Na koniec odpowiadamy: AMEN. To AMEN oznacza, że modlimy się razem i prosimy zgodnie o to, czego potrzebujemy. Pan Jezus obiecał, że jeśli dwaj lub trzej prosić będą o coś zgodnie, to Bóg to spełni!










[grafiki za http://catholic-link.org/2015/09/10/trouble-understanding-the-mass-heres-a-simple-explanation/]



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz